Ako vybrať správne skialpinistickú výstroj?

Potrebujete poradiť s výberom skialpinistickej výstroje? Tak poďme ma to. V dnešnej dobe už nie je problém objednať cez internet akúkoľvek vec. S výbavou na skialpinizmus je to podobné. Ale pozor! Pri kúpe lyžiarok, jednej z najdôležitejších súčastí, je lepšie navštíviť kamennú predajňu a vyskúšať viac druhov či modelov. Nehľadieť na značku výrobcu, farbu či cenu, ale na to ako sedia. Ak máte aj nižší rozpočet, na lyžiarkach by ste šetriť  rozhodne nemali.

Na začiatok si treba uvedomiť,  akú disciplínu skialpinizmu uprednostňujeme a podľa toho sa bude odvíjať aj zloženie lyží, lyžiarok, viazania a pásov.

Nesprávnou kombináciou napríklad ľahkých pretekárskych lyžiarok a ťažkých širokých lyží si zarábate na problém. Rovnako zlou kombináciou lyží a viazania, lyží a pásov.

Pretekári vedia, že každý gram sa počíta. Ak vašou ambíciou nie je byť čo najrýchlejšie na kopci, ale výstup si chcete vychutnať rovnako ako zjazd, nebudete počítať nejaký ten gram naviac. Odmenou bude väčší pôžitok zo zjazdu a ľahšia ovládateľnosť lyží. Netvrdím, že neexistujú ľahké široké a pritom rovnako dobre ovládateľné lyže. Veď práve to je v dnešnej dobe hlavnou úlohou výrobcov, znižovať váhu na minimum tak, aby to neznížilo unikátne vlastnosti ich výrobku. Práve za takýto produkt ale zaplatíte rádovo násobok ceny, ako u konkurencie zameranej skôr na predaj veľkého objemu tovaru. Ďalšiu nevýhodou ultra ľahkého a teda aj drahého materiálu je jeho nižšia životnosť. Ak ale výstroj kupujte s vedomím, že za dva tri roky ho aj tak zničíte a kúpite nový, tak ľahšia výstroj vám umožní byť rýchlejšie na kopci.

Lyže

Podľa konštrukcie sa rozdeľujú na sendvičovú konštrukciu a cap konštrukciu. Lyže so sendvičovou konštrukciou sú kvalitnejšie a drahšie, lepšie prenášajú silu na hranu lyže. Lyže sú tak na pocit presnejšie a stabilnejšie v oblúku. Lyže s Cap konštrukciou sú jednoliate a dá sa dosiahnuť nižšia váha, ako pri sendvičových lyžiach. Osobitný typ skialpinistických lyží je kombinácia oboch konštrukcií. Na špičke a päte cap a v strede sendvič, čo dodáva lyžiam kombináciu tých najlepších vlastností teda ľahkosť a zároveň tuhosť, presnosť.

Sendvičová konštrukcia a Cap konštrukcia

Platí pravidlo, že čím sú širšie lyže tým sú lepšie do čerstvého prašanu. Ruku na srdce, koľko dní do roka sú u nás takéto podmienky? Zároveň, máme práve vtedy  čas ísť do hôr? Ak aj náhodou áno, nie je lavínové nebezpečenstvo tak vysoké, že málokto má odvahu podstúpiť takéto riziko, a to aj napriek tomu, že má skúsenosti a vie si spraviť test stability snehovej pokrývky? Široké lyže (95 a viac mm v najužšom mieste) odporúčam vášnivým skialpinistom, ako ich druhý alebo tretí pár. Na každodenné použite ich u nás využije málokto. Veď aj napr. vášniví cyklisti nemajú len jeden bicykel. Ovládateľnosť, tvrdosť a teda vlastnosti lyží sú ukryté v ich jadre. Aj keby sme veľmi chceli mať lyže stále čo najviac drevené, lebo drevo má dobré vlastnosti a životnosť drevených lyží bola vyššia, v dnešnej dobe ich nahrádzajú lyže kombinujúce aramidové vlákna, sklolaminát, karbón, kevlar. Poniektorí výrobcovia stále používajú ľahké drevo označované ako AirCore, alebo konštrukciu podobnú včelím plastom.

Carving je hra s oblúkom a polohou tela nad lyžou. U lyží nás teda bude zaujímať polomer oblúka – rádius. Je to hodnota najširšieho miesta na špičke, zúženia v strede a rozšírenia na päte.

Camber – klasický horizontálny ohyb lyže pod viazaním. Najviac viditeľný na bežeckých lyžiach. Ak položíte lyžu na rovnú podložku jej stred je vyššie, dotýkajú sa len na špičke a päte. Každá lyža by mala mať camber, ak ho stratí strácajú sa aj jej najlepšie vlastnosti a stáva sa horšie ovládateľnou.

Rocker je opak cemberu. Lyže s rockerom majú posunuté miesta dotyku lyže na rovnej podložke viac k ich stredu. Rocker zlepšuje ovládateľnosť a točivosť lyží vo voľnom teréne na neupravenom svahu.  Lyža má zdvihnutú a mäkšiu jej časť, kde je rocker a nám zabezpečí že špička lyží sa stále snaží dostať v hlbokom snehu čo najvyššie. Teda čím majú lyže väčší rocker tým budú lepšie reagovať v hlbokom snehu, naopak to bude na tvrdom snehu, kde sa budete cítiť, ako by ste lyžovali na krátkych lyžiach.  Podľa toho či je rocker len na špičke, špičke a päte, alebo po celej dĺžke lyže sa označujú ako:

Lyžiarky

Ako je už vyššie spomenuté, lyžiarky sú jednou z najdôležitejších súčastí výstroja. Najväčšou mierou ovplyvňujú celkový dojem z túry. Ak vás pri každom pohybe bude lyžiarka obmedzovať, odierať alebo tlačiť, nebudete mať dobrý pocit. Lyžiarka musí byť presnej veľkosti vášho chodidla. Ani veľká, ani malá. Jednoducho presná. Preto je dôležité vyskúšať viac modelov a nehľadieť na značku, lebo rôzni výrobcovia robia lyžiarky rôzneho tvaru a rôznej šírky. Chodidlo každého z nás je iné a je problém vyrobiť univerzálnu lyžiarku.

Pohodlie lyžiarky sa dá do určitej miery upraviť vnútornou papučou. Tá dokáže zvýšiť komfort minimálne o jednu triedu. Bežnú novú papuču si budete musieť najskôr v nových lyžiarkach vytlačiť tak, aby sa skopíroval  tvar vašej nohy. Po čase si vnútorná vrstva zapamätá jej tvar. Túto procedúru nebudete musieť podstúpiť,  ak si kúpite lyžiarky s themoflexovou papučou, alebo ak si kúpite takúto papuču osobitne. Jeden z dôvodov, prečo by ste lyžiarky nemali nikomu požičiavať, je práve vyformovanie papuče na vaše nohy.  Pri thermoflexových papučiach je dobré ich vyformovať hneď na začiatku. Bez vyformovania jednoducho nemá význam ich používať, lebo ich vlastnosti môžu byť dokonca aj horšie, ako u obyčajných papúč. Formovanie prebieha v piecke nahriatej na 110 ᵒC. Do nahriatej papuče vložíte nohu a lyžiarku zapnete. Nahriata pamäťová pena okopíruje tvar nohy. Na nohe zostane až do úplného vychladnutia, čo zabezpečí ich vyformovanie.

Váha lyžiarok priamo úmerne stúpa s ich tvrdosťou a možnosťou zapínania. Každý zapínací prvok zvyšuje pevnosť a eliminuje vôľu pohybu skeletu lyžiarky pod váhou majiteľa. Troj – štvor klipsňové lyžiarky zapnete lepšie a pevnejšie na zjazd ako dvojklipsňové a budú mať aj inú pohyblivosť v komíne ako dvojklipsňové. Toto pravidlo neplatí len pri celo–karbónových pretekárskych lyžiarkach. Na ľahších lyžiarkach je zjavne viditeľné šetrenie materiálu či už je to hrúbka alebo spôsob zapínania (počet klipsní). Klasické skialpinistické lyžiarky môžu obsahovať aj karbónové časti,  hlavne komínu, čo zlepšuje ich tvrdosť a zároveň ušetrí na váhe. Niekedy ale ušetrené gramy nemusia dodať lyžiarke lepšie vlastnosti, skôr naopak.

Viazanie

Doba rámového viazania je preč. Momentálne ho využijú asi len extrémni lyžiari. Jedinými jeho výhodami bolo lepšie nastavenie vypínacích síl a rýchlejší spôsob obúvania. Nevýhod je stále viac. Váha, robustnosť, spojenie špičky a päty do jedného celku, obmedzený pohyb kvôli bodu otáčania. Momentálne je PIN-ové, alebo tiež označované ako TECH – ové viazanie, najčastejšie používané. Špička a päta nie je ničím spojená, teda lyža pri kompresii sa ľahšie prispôsobí terénu a viazanie jej v ničom nebráni. Unikátny je aj spôsob uchytenia lyžiarky, ktorý prešiel svojím vývojom a čas ukázal, že konštruktéri Dynafit-u to na začiatku vymysleli dobre.

Pásy

Niekedy boli skutočne tulenie. Teraz sú na výber rôzne druhy. Základom všetkých skialpinistických pásov je prírodný vlas – mohér. Mohér zabezpečuje klzné vlastnosti, teda rýchlosť pásov. Tým, že vlas mohéru je tenší a slabší než umelý silón, pri potrebe zvýšiť lepšie vlastnosti na stúpanie pásov, napríklad v strmých úsekoch alebo na tvrdom snehu, kde sa lyža sotva oprie hranou o povrch, je výhodnejšou kombinácia mohéru a silónu. Takéto pásy sú označené ako Mix mohair. Sledujeme u týchto pásov kombináciu oboch materiálov čo nám uvádza percento, koľko je použitého ktorého materiálu. Mohér dodáva pásom rýchlosť, silón – nylon stúpavé vlastnosti a dlhšiu životnosť.

Druhý rozdiel je v ich spôsobe lepenie. Existujú pásy s lepidlom aj bez neho. Viac sú stále využívané tie s lepidlom. Technológiu pásov bez lepidla teda s adheznou vrstvou priľnúcou na lyže zatiaľ používa len jeden výrobca. Výhoda takýchto pásov by mala byť v tom, že priľnú na lyžu, aj keď je mokrá. Všetky druhy pásov sa dajú upnúť na lyže háčikom na konci a napínacou časťou na špičke alebo opačne. U pretekárov háčik na päte nenájdete. Na rôznych snehoch majú pásy rôzny sklz aj stúpavosť. Riešením je mať stále viac párov pásov pre prípad, že jedny už nenalepíte, alebo vás zle držia. Ak sa rozhodnete pre dva páry,  je dobré mať jedny rýchlejšie na plytšie svahy a jedny,  ktoré dobre držia aj na strmom tvrdom, respektíve až ľadovom snehu.

Pásy sa dajú kúpiť hotové už od výrobcu lyží predurčené a pripravené na ich tvar, alebo rovné či už pripravené s všetkým potrebným v krabici na ich prispôsobenie k tvaru vašich lyží. Druhý variant je potrebné orezať podľa tvaru lyže. Tretí variant je kúpiť metráž pásov,  úchytky a prispôsobiť ich. Je to zvyčajne rovnako drahé, ale je na výber z širšieho sortimentu výrobcov.

Palice

Ak nemáte pretekové ambície, odporúčam skladacie, teda teleskopické palice. Pri ich kúpe uprednostnite tie ľahšie, s dobrou ovládateľnosťou nastavenia. Myslite na to, že ich budete používať aj v hrubých rukaviciach, alebo trochu skrehnutými rukami od zimy. Manipulácia s ich nastavovaním by preto mala byť čo najjednoduchšia. Výhodou môže byť aj rukoväť z teplého materiálu (pena, korok) a tiež predĺžená rukoväť. Využijete to hlavne pri dlhšom traverze. Optimálna veľkosť krúžku zabezpečí, že sa vám palice nebudú zabárať v hlbokom snehu aj keď sa do nich poriadne opriete.  


DisciplínaLyže
Dĺžka
(cm)
Lyže
Váha
(g)
Lyže
Šírka
(mm)
Lyžiarky
Váha
(g)
Viazanie
Váha
(g)
Pásy
Skitouring-10 až -15900 – 120075 – 85900 – 1300150 – 300Mohér rovné
Skialpinizmus-10 až -151000 – 140080 – 951000 – 1400200-500Mohér carvingové
Extrémny skialpinizmus0 až – 101500 a viac95 a viac1400 – viac500 – viacMohér Mix
Pretekársky skialpinizmus-15 až -25650 – 85064 – 70500 – 80050 – 150Mohér rovné
Dĺžka lyží v cm = výška postavy mínus odporúčanie.
Váha lyží v gramoch na jednu bez viazania, poniektorí výrobcovia uvádzajú váhu oboch lyží.

Nie vždy sa podarí farebne zladiť všetko spolu dohromady. Ak už aj lyžiarky nebudú farebne ladiť k lyžiam, snažte sa aspoň, aby lyže a viazanie k sebe farebne pasovali. Zvyšok sa dá zladiť s doplnkami ako batoh, okuliare, rukavice či prilba. Aj podľa oblečenia je zjavne viditeľné,  aký štýl a disciplína vám sedí. Niekedy mám pocit, že v horách by mala fungovať aj módna polícia, ktorá by hneď pri vstupe skritizovala, oznámkovala váš out fit :o).

Na záver len podotknem, že nie som obchodník a nič nepredávam. Aj keď mám síce svoje obľúbené značky, na ktoré nedám dopustiť, týmito informáciami sa nesnažím o ich propagáciu. Mnoho obchodníkov vám odporučí to, čo oni chcú predať, ale nie vždy bude vaša spokojnosť na maxime. Vypočujte si rady obchodníka, no rovnako sa zamyslite, čo vám radí. Samotná voľba bude predsa len na vás. Ak si aj tak neviete rady, môžete nás kontaktovať.

Peter Svätojánsky

Tvoj Ski – Alp portál

www.skialpinizmus.sk