Laktátové testy na Orave

Skialpinistická sezóna tento rok začala tak ako sa sluší a patrí, tak ako sme boli pred niekoľkými rokmi zvyknutí. Snehovej nádielky ešte nie je dosť, ale buďme radi aj za to, čo momentálne máme. Vidieť to hlavne na skialpinistami najviac obľubovaných zjazdovkách, kde prevádzkovatelia zasnežujú a využívajú maximálne mínusové teploty. Momentálne sú najviac vyhovujúce podmienky na zjazdovkách vysnežených, upravených, ale stále bez spustenej prevádzky. Tak tomu bolo aj uplynulý týždeň počas pracovných dní.

Na Orave je práve jedna z najsilnejších skialpinistických komunít. Na Kubínskej Holi sme počas pracovného dňa stretli možno aj päť desiatok skialpinistov. Veľkú zásluhu na rozvoji tohto športu v tunajších podmienkach má Piso. Drvivá väčšina tunajších skialpinistov je vybavená práve materiálom, ktorý on predáva. Piso je skúsený športovec a obchodník, ktorý dokáže dobre poradiť ozaj každému.

Chlapci z Oravy sústredení v HK James Dolný Kubín ma požiadali, či by si nemohli spraviť laktátové testy. Hlavným motorom tejto sezóny v ich klubových farbách bude Juro Laštík a majú v rukáve ešte aj skrytého žolíka. Práve Juraj potreboval najviac spresniť tréningové pásma, lebo trénoval podľa zón, ktoré sme určovali možno aj pred desiatimi rokmi. Týždeň trvalo, kým sa nám podarilo zladiť všetko dohromady. Počasie, podmienky, lebo myšlienka spraviť testy na snehu v podmienkach, ako sa trénuje a preteká bola veľmi silná. U nás je málo miest, kde sa dá skryť merací prístroj do tepla, kde sa dá nerušene pracovať a nie ďaleko od kopca, kde sa dajú robiť intervaly. Toto všetko chlapci našli na Kubínskej Holi v strednej časti strediska. Priznám sa, mal som trochu obavy, ale v zálohe bola možnosť ísť dole do fitka a spraviť to na behátku. Obavy sa nenaplnili a všetko vyšlo tak ako má.

Tvoj Ski – Alp portál

www.skialpinizmus.sk