Skialpinizmus na olympijských hrách

Sen všetkých skialpinistov sa stal skutočnosťou. Áno, skialpinizmus bude opäť súčasťou zimných olympijských hier. Naposledy tomu tak bolo v medzivojnovom období (1924-1948), keď bola na olympijských hrách súťaž vojenských hliadok. Na OH v Chamonix v roku 1924 súťažilo aj družstvo z bývalého Československa.  V súťaži vojenských hliadok boli časti podobné viac skialpinizmu než bežeckému lyžovaniu.  Neskôr, v povojnovej histórii,  z toho športu vznikol biatlon. A tak sa skialpinizmus vytratil z programu OH na dlhé roky, aj keď tam určite patril.

Vedenie medzinárodnej skialpinistickej federácie ISMF vynaložilo niekoľkoročnú snahu  o návrat skialpinizmu do programu OH. Pred zahájením olympijských hier v Tokiu zasadal olympijský výbor, ktorý rozhodol o zaradení troch disciplín skialpinizmu na OH 2026 Miláno – Cortina.

V snahe priblížiť sa divákom a zjednodušiť priamy prenos z podujatia sa bude súťažiť v trochu netradičných skialpinistických disciplínach a to v  šprinte, štafete zmiešaných dvojíc a súťaži jednotlivcov. Mnohí  špičkoví  pretekári v skialpinizme privítali túto správu s nadšením, na druhej strane však vyslovili obavu z absencie pravých skialpinistických častí, teda skutočného alpinizmu. Chýbať určite budú technické pasáže v komplikovanom vysokohorskom prostredí, ktoré tomuto športu dodávajú na kráse a športovcovi na umení zdolávať tieto časti čo najrýchlejšie, pri zachovaní bezpečnosti v maximálnej možnej miere.

Slovensko, ako nealpská krajina, patrila a stále patrí v skialpinistickom svete medzi tie, ktoré majú   potenciál na dobrý výsledok. Možno práve aj fakt, že na OH budú krátke súťaže, na ktoré sa dá trénovať na  akomkoľvek svahu s trochou snehu, alebo aj v malom lyžiarskom stredisku, na svahoch nealpského charakteru. Uspieť  teda môžu aj športovci z netradičných skialpinistických veľmocí. A tak sa možno raz aj Slovensko dočká medaily z OH v skialpinizme po vzore úspešných krajanov, ktorí počas kariéry získali medaily z majstrovstvách sveta či Európy, no možnosť súťažiť na olympiáde nemali.

Peter Svätojánsky

Tvoj Ski – Alp portál

www.skialpinizmus.sk

Tvoj Ski – Alp portál

www.skialpinizmus.sk