Ako začať so skialpinizmom?

 Pozrime sa spolu, ako sa dá krok za krokom začať s týmto športom. Najdôležitejšia je vlastná motivácia, odhodlanie, športová povaha a znalosť zjazdového lyžovania. Ak toto všetko máte, je predpoklad, že tento druh športu sa vám zapáči.

O čo vlastne v skialpinizme ide?

Trefná poučka, ktorá vystihuje rovnako horolezectvo aj skialpinizmus znie: 

„Človek má výstup vykonávať svojimi schopnosťami či už je to sila pohybová zdatnosť, vytrvalosť a nemá pri tom prírodu premôcť technologickými zariadeniami. Výstup má byť čistým súperením medzi ľudskou snahou a prírodnou nedostupnosťou.“

Samozrejme na začiatok nie sú potrebné žiadne nadľudské výkony. Začiatok by mal byť pozvoľný, zábavný s niekým skúseným, kto zákulisie tohto športu dobre pozná.  S dostatočným časom na zvládnutie ovládania materiálu, stotožnenie sa s výstrojom a zapamätanie si manipuláciu pri zmene medzi výstupom a zjazdom. Najlepšie je všetko vyskúšať doma v teple, ak to  podmienky dovoľujú. Prípadné úpravy výstroja sa pod strechou robia ľahšie.

Ako začať?

Ak nemáte vlastnú výstroj, prvý krok je radšej ísť do požičovne a celú výstroj si požičať. Dodá vám to istotu a skúsenosti do budúcna. Budete sa vedieť ľahšie orientovať, či vás pohyb nadchol a požičaná výstroj ozaj sadla. Od toho, ako vám výstroj sadne, sa bude odvíjať aj vaša ďalšia voľba pri kúpe vlastnej výbavy. Najdôležitejšiu súčasťou sú lyžiarky. Ak vám nesadnú, pokazia celkový zážitok z prvej túry. Dôležitý je prvý pocit hneď po obutí. Lyžiarky nesmú nikde tlačiť, ani byť veľké. Skrátka musia byť tak akurát.  Komplikáciám s lyžiarkami aj tomu, ako správne vyskladať výstroj sa budeme venovať v niektorom z ďalších článkov.

 

Výstroj z požičovne by už mala byť nastavená presne na vaše parametre. Takže stačí len bežná rýchla kontrola, či všetko sedí a môžete vyraziť. Prvé kroky skúsiť v nenáročnom teréne. Mnohí začínajú po zjazdovke aj z dôvodu ľahšieho lyžovania po upravenom snehu. Pohyb po zjazdovke je často regulovaný prevádzkovateľom a dobré je pred prvým vstupom si tieto pravidlá prečítať. Vyhnete sa tak škaredým pohľadom lyžiarov a zvýšenému hlasu pracovníkov prevádzky strediska.

Vo voľnej prírode, mimo zjazdoviek ak je dostatok snehu  sa stáva tento šport ešte krajším.  Na rozdiel od lyžiarskeho strediska nikoho nezaujíma kadiaľ idete. Aj tu je potrebné dodržiavať návštevné poriadky národných parkov, no na začiatku určite nebudete tými, čo ich porušujú. Ideálne sú zasnežené cesty slúžiace na zásobovanie horských chát. Medzi tie najslávnejšie patrí na Liptove Žiarska dolina k Žiarskej chate, v Tatrách – Popradské pleso, Sliezsky dom, Hrebienok, Zelené pleso. V Nízkych Tatrách Kráľová hoľa pri ideálnych podmienkach Štefánička.

Nie je s kým?

Všetko by bolo zvládnuté, len nie je s kým ozaj skúseným ísť? Aj tu vieme poradiť, ako hľadať solídneho parťáka, ktorý vás nenechá v štichu.  Vsadiť na služby profesionálov. Je to síce finančne náročnejšie, no z vlastnej skúsenosti viem, koľko ľudí z tých, čo prvý krát takto išli, sa mi ako horskému sprievodcovi vrátilo aj na ďalší výlet.

Tvoj Ski – Alp portál

www.skialpinizmus.sk

Tvoj Ski – Alp portál

www.skialpinizmus.sk